Batı Karadeniz'in İncisi: Akçakoca

Akçakoca

Üniversite tercihleri esnasında adını ilk defa gördüğüm ve tercihlerimin arasına eklediğim, gördükten sonra araştırmaya koyulduğum ve tercihler açıklandıktan sonrada üniversiteyi kazandığım yer olan, herkesin ve benimde tabirimle Batı Karadeniz'in incisi Akçakoca'yı ele almak istiyorum bu yazımda.

İstanbul ve Ankara gibi iki büyük metropol şehirden otomobilinizle 2-2.5 saatte ulaşabileceğiniz, İç Anadolu'nun Karadeniz'e açılan penceresi Akçakoca; deniziyle, kumuyla, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ve en önemlisi sıcakkanlı halkıyla bütünleşmiş bir tatil beldesi. İlçede bulunan Akçakoca Merkez Camii, mükemmel mimarisiyle dünyanın en güzel 2 camisinden biri olarak adlandırılıyor. Akçakoca halkının temel geçim kaynakları balıkçılık, fındıkçılık ve tavukçuluktan ibaret. Düzce iline bağlı olan Akçakoca, 1950'li yıllarda Türkiye'de turizm hareketinin ilk başladığı yer olma özelliğine sahip.

Akçakoca


Bir haftasonu evinizden çıkıp kendinizi bir yerlere atmak istiyorsanız günübirlik bir şekilde Akçakoca'ya gidebilir, balık yeyip, güneşin doyumsuz olan batışını seyredebilirsiniz. Tatilciler için oldukça geniş barınma imkanı olan Akçakoca'da fazlasıyla otel, pansiyon, lokanta, restoran, disko ve barlar mevcut.

Akçakoca'da yapabilecekleriniz tabii ki bunlarla sınırlı değil. İlçede gezilecek yer çok. Dilerseniz sizlere mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerden bahsedeyim.

Ceneviz Kalesi Plajı ve Mesire Alanı: Ceneviz Kalesi mesire alanı, 1216 yılında Cenevizliler tarafından ticaret gemilerine yol göstermek ve iaşelerini temin etmek için kurulmuş. Kale, ilçe merkezinden 3 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Burada temiz havada gezebilir, kalenin mavi bayraklı plajında denize girebilirsiniz.

Aktaş Şelalesi: Şehir merkezinden 11 kilometre uzaklıkta yer alan şelale, pırıl pırıl berrak suyu ve doğasıyla ünlü.

Sarıyayla Şelalesi: Sarıyayla Şelalesi, merkezden 9 kilometre uzakta, Sarıyayla Köyü yakınında. Yeşile doymak için ideal.

Kurugöl Kanyonu: Akçakoca'ya 14 km uzaklıkta. Yakın zamanda keşfedilmiş ve doğa yürüyüşü turları düzenlenmeye başlanmış. Ormanlık alanda asırlık kayın ağaçları görülebiliyor. Kurugöl Kanyonu içerisinde kolay ve zor derecelerde yürüyüş parkurları bulunmakta. Doğa ve macera severler şehrin stresinden uzak, yemyeşil doğasında güzel vakit geçirebilir.

Fakıllı Mağarası: İlçe merkezinin 8 kilometre güneydoğusundaki Fakıllı Köyü'nde yer alıyor. Mağaraya dar bir ağızdan giriliyor. Girişten itibaren 5- 6 kilometre sonra yol iyice daralıyor. 25- 30 santim yüksekliğinde çok dar bir dehlizden, 50 metre kadar yerde sürünerek ilk boşluğa ulaşılıyor. Buradan itibaren sarkıt ve dikitler başlıyor. Doğal hali ile korunan mağaranın içinde, çeşitli yönlere giden galeriler yer alıyor. Mağaranın havasının astım hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

Cumayanı Mesire Alanı: İlçenin 3 kilometre güneybatısında Arabacı Köyü yolu üzerinde, asırlık çınar ağaçları arasında, tertemiz bir derenin kıyısındaki bu güzel piknik yerinde, Ahmet Dede Türbesi ile ahşap bir cami ve taş bir hamam kalıntısı bulunuyor. Burada fındık tarlaları içinde akan dere kıyısında yürüyüş yapılabilir, doğaya olan özleminizi giderebilirsiniz.

Çuhallı Plajı: İlçesinin en geniş ve kumunun en güzel olduğu plajlardan biri olan Çuhallı, yazları özellikle temmuz ve ağustos aylarında kalabalık bir turist topluluğunu misafir ediyor.

Melenağzı Köyü ve Plajı: Melen çayının Karadeniz'e döküldüğü yerde, Akçakoca'nın 13 kilometre batısında yer alıyor. Sahil boyunca uzanan doğal plajları var. Kumu hem ince, hem de çok temiz. Tekne gezintisi yapmak isteyenler için ideal bir mekan. Taze ve lezzetli balık restoranları ile birlikte pek çok konaklama yeri de var.

Karaburun Köyü ve Plajı: Melenağzı Köyü üzerinde yer alıyor. Burada şirin ev pansiyonları, kır kahveleri ve lokantalar var. Şehir merkezinden sadece 10 kilometre uzaklıkta.

Edilliağzı Plajı: Denizi, doğası ve sakinliği nedeniyle tercih ediliyor.

Çayağzı, Kumpınar Mevkii ve Akkaya Köyü Plajı: İlçe merkezinin 7 kilometre doğusundan başlayarak Karadeniz-Ereğli yolu üzerinde sahil boyunca uzanan geniş kumluk ve kamp alanlarıyla güzel bir köşe daha. Balık avlamak isteyenler için pırıl pırıl akarsular, doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için ise yemyeşil ormanlar var.

(Gezilip görülmesi gereken yerler hakkında bilgiler için Mine Alphan'a teşekkürlerimi iletiyorum.)

Bunları da Beğenebilirsin

6 yorum

 1. Güzel ülkemin güzel eserleri. İnşallah bir gün yolum düşer de bende bu güzel memleketi görmüş olurum. Merkez cami' nde namaz kılmak nasip olur inşallah. Ayrıca Fakıllı Mağarasına da gitmek isterim, astıma iyi geliyor dedilerse vardır bir bildikleri.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merkez cami mutlaka görülmesi gereken yerlerden, inşallah bir gün yolunuz düşer de görüp, namaz kılarsınız efendim :)

   Sil
 2. Cami'nin mimarisi beni benden aldı. Artık gerçekleştirmek istediğim bir hayalim daha var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel düşünceleriniz ve yorumunuz için teşekkür ediyorum :)

   Sil
 3. Ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti'nin her vilayeti güzel be :) Günübirlik gidip gezilebilir aslında :)
  Fotoğraflarda güzel idi.
  Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye'mizin her vilayeti güzelliklerle dolu söylediğiniz gibi... Ben teşekkür ederim efendim :)

   Sil

Bloglar yorumlarla beslenir, yorumlarla büyür.

Kişisel Blog Ahmet Bilmez Kişisel Blog Yalçın Güler